Sila vápnika

Vápnik tvorí až 1,5 % hmotnosti ľudského tela. Je taktiež základným stavebným prvkom všetkých buniek.

Sila vápnika

Vápnik tvorí až 1,5 % hmotnosti ľudského tela. Je taktiež základným stavebným prvkom všetkých buniek.

Biologický význam

Kláštorná Kalcia

Vedeli ste, že vápnik je najdôležitejší a najrozšírenejší minerál v ľudskom tele? Potrebuje ho každá bunka, nielen kosti a zuby, kde je uskladnených až 99 % vápnika.

Kláštorná Kalcia

Vaše telo potrebuje vápnik

Vápnik je základným stavebným prvkom kostí a zubov, ovplyvňuje svalové kontrakcie, vrátane činnosti srdca a slúži aj ako pohotový bunkový messenger. Prináša do buniek rôzne ďalšie látky, vďaka ktorým dostanú impulz, aké úlohy majú plniť. Zodpovedá za bunkové delenie, od vývoja a rastu bábätiek, cez obnovu vnútorných orgánov, ako je napr. pečeň, až po rast vlasov a nechtov. Je tiež prvou pomocou pri zraneniach, lebo ako jeden z faktorov vplýva na zrážanlivosť krvi a hojenie rán. Má dôležitú úlohu pri metabolizme človeka, a teda aj pri chudnutí.

Odporúčaná denná dávka vápnika

Ak chcete svojmu telu zabezpečiť dostatok vápnika, nestačí poznať jeho odporúčanú alebo optimálnu dennú dávku. Na dostatok vápnika v organizme vplýva viacero faktorov, niektoré môžu napríklad znižovať jeho vstrebávanie, takže ak aj prijmete vápnika dostatočné množstvo, telo ho všetok nevyužije.

Odporúčaná denná dávka vápnika - Deti
Odporúčaná denná dávka vápnika - Ženy
Odporúčaná denná dávka vápnika - Muži

* odporúčaná výživová dávka.

zdroj: Kajaba I, Štencl J, Šašinka MA, Trusková I, Gazdíková K, Hamade J, Bzdúch V. Vestník Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky. Odporúčané výživové dávky pre obyvateľstvo v Slovenskej republike (9. revízia). Čiastka 4-5, ročník 63, dňa 19. júna 2015, 22-28. Bratislava, Slovenská republika: Ministerstvo zdravotníctva SR vo Vydavateľstve OBZOR; 2015.

Príznaky nedostatku vápnika

Vápnik si ľudské telo nevytvára, preto je nevyhnutné ho prijímať, ideálne ako prirodzenú zložku niektorých druhov potravín, vrátane minerálnych vôd bohatých na vápnik.

Príznaky nedostatku vápnika
osteoporóza

osteoporóza

oslabená imunita

oslabená imunita

problémy so spánkom

problémy so spánkom

kŕče a bolesti svalov

kŕče a bolesti svalov

bolesti zubov

bolesti zubov

Pre koho je Kláštorná Kalcia optimálna

Manuálne pracujúci ľudia

Manuálne pracujúci ľudia

Ťažko fyzicky pracujúci ľudia majú zvýšenú potrebu vápnika rovnako ako výkonní športovci a atléti. Telo vápnik využíva na zvýšenie svalovej sily, pričom sa zvyšuje aj vstrebávanie vápnika z čreva a potreba jeho dopĺňania.

Športovci

Športovci

Cvičenie vyžaduje dostatok vápnika na zvýšenie svalovej sily, ako aj na podporu výkonu zhybov. Preto sa pri fyzických výkonoch zvyšuje aj vstrebávanie vápnika z čreva a potreba jeho dopĺňania.

Pri intolerancii na laktózu

Pri intolerancii na laktózu

Ak človek kvôli laktózovej intolerancii alebo alergii na mliečne bielkoviny, či z iných dôvodov vylúčiI zo svojej stravy mlieko a mliečne výrobky, mal by príjem vápnika nahradiť iným hodnotným zdrojom.

Ľudia s nadváhou

Ľudia s nadváhou

Pri dodržiavaní nízkoenergetickej stravy sú vápnikové minerálne vody vhodným nekalorickým zdrojom vápnika. Výsledky doterajších výskumov a štúdií navyše naznačujú, že nedostatočný príjem vápnika sa môže spájať so zvyšovaním telesnej hmotnosti a telesného tuku a vápnik má teda vzťah k regulácii telesnej hmotnosti.

Pri menštruácii

Pri menštruácii

Nepravidelná alebo chýbajúca menštruácia môže u žien spôsobiť stratu kostnej hmoty. Preto je dôležitý zvýšený príjem vápnika a ďalších látok potrebných pre mineralizáciu kostí v strave.

Pri problémoch s kosťami

Pri problémoch s kosťami

Strava má zásadný význam pre zdravé a pevné kosti a je najdôležitejším faktorom pri prevencii osteoporózy. Plnohodnotná a vyvážená výživa má obsahovať dostatočné množstvo vápnika, vitamínu D, vitamínu K a bielkovín. Seniori by si mali dať pozor na príjem sodíka.

Tehotné ženy

Tehotné ženy

Približne 80 % všetkého vápnika v kostiach novorodencov sa zabuduje počas tretieho trimestra tehotenstva mamičky a je dôležité, aby mala budúca mamička dostatočný príjem vápnika v strave, ideálne v jeho prirodzenej forme.

Vegáni

Vegáni

Ľudia, ktorí z akýchkoľvek dôvodov musia alebo chcú vyradiť zo svojej stravy mlieko a mliečne výrobky, by mali tento v našich podmienkach prirodzený zdroj vápnika nahradiť iným, ktorý je rovnako prirodzený a navyše ľahko vstrebateľný.

Informácie boli spracované a overené: doc. MUDr. Peter Minárik, PhD., MSc., internista, geriater, gastroenterológ..

Kamaráti vápnika pri mineralizácii kostí

Mg

Horčík

Prispieva k udržaniu normálneho stavu kostí.

D

Vitamín D

Podporuje vstrebávanie vápnika a znižuje vylučovanie vápnika močom.

K

Vitamín K

Podporuje vstrebávanie vápnika a zabudovanie vápnika do kostnej štruktúry.

Nepriatelia vápnika

Vstrebávanie vápnika a jeho využiteľnosť v našom tele negatívne ovplyvňujú:

Strava s vysokým obsahom vlákniny

Strava s vysokým obsahom vlákniny

Cigarety

Cigarety

Nadmerné solenie

Nadmerné solenie

Energetické a kolové nápoje

Energetické a kolové nápoje

Káva a čierny čaj

Káva a čierny čaj

Alkohol

Alkohol

Živočíšne bielkoviny

Živočíšne bielkoviny

Spracovanie osobných údajov a ich ochrana

Informácie o cookies